Kiedy i jak sadzić kapustę?

Kiedy i jak sadzić kapustę
Rate this post

Sadzenie kapusty to niezwykle popularny temat wśród ogrodników i plantatorów. Kapusta cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Oprócz doskonałych walorów smakowych wykazuję także spore walory zdrowotne dla naszego organizmu. Nic więc dziwnego, że ogromna część z nas zastanawia się nad jej poprawną uprawą. Jak i kiedy sadzić kapustę? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Jak sadzić kapustę?

Kapusta jest jednym z najbardziej popularnych warzyw. Doskonałą glebą do uprawy kapusty będzie podłoże lekkie, bogate w wiele różnorodnych składników mineralnych.

Co więcej, gleba powinna być także niezakwaszona. Należy zadbać także o odpowiednie nawodnienie. Warto także pamiętać, że kapusty nie wolno uprawiać w tym samym miejscu dłużej niż 4 lata. Doskonale hoduję się ją w miejscu, w którym w poprzednim roku uprawiano rośliny strączkowe, takie jak groch czy fasolka. 

Kiedy sadzić kapustę? Wczesne odmiany warto wysadzić w kwietniu. Średniowczesne odmiany kapusty możemy wysadzić do gruntu do połowy maja. Kiedy sadzimy kapustę do gruntu, która jest późną odmianą? Wówczas optymalnym czasem będzie cały czerwiec.

Jak sadzić kapustę
Fot. Jak sadzić kapustę?

Co więcej, by cieszyć się intensywnym i zdrowym wzrostem, zasądzoną kapustę należy podlewać oraz nawozić w okresie co 2-3 razy co około trzy tygodnie. Wówczas rozsady będą cieszyć nas doskonałym zdrowiem, finalnie tworząc obfite główki przepysznej i zdrowej kapusty. 

Rozsada kapusty 

Jeśli wiemy już kiedy sadzić kapustę do gruntu, wówczas należy znać odpowiedź na pytanie co ile sadzić kapustę. Jeśli wysadzany do uprzednio spulchnionego gruntu wczesne odmiany kapusty, wówczas należy zachować między nimi odstęp mniej więcej co 50- 65 x 50 cm.

Jeśli zaś zajmujemy się hodowlą późniejszych odmian kapusty, wówczas optymalnym rozstawem sadzenia będą wymiary 65- 70 x 50- 60cm. Zachowując na swoich wypielęgnowanych grządkach takie proporcje możemy mieć pewność, że nasze rozsady finalnie będą obfitym i satysfakcjonującym nas plonem w postaci dorodnych kapust. 

Kapusta jest warzywem uprawianym z rozsad. Możemy kupić gotowe rozsady bądź przygotować je samodzielnie z nasion. Od momentu wysiewu nasion do uzyskania gotowej rozsady do gruntu mija mniej więcej 6- 8 tygodni.

Co więcej, rozsady wczesnych odmian przygotowuje się w inspekcie, a rozsady odmian późniejszych na rozsadniku. Wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań hodowcy. Stosując się do takich wytycznych podczas sadzenia kapusty, będziemy mogli czerpać maksymalną radość i satysfakcję z prowadzonych upraw. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.