FINAŁ PROJEKTU “KOBIETY DOLNEGO ŚLĄSKA – INSPIRACJE STREETARTEM”

14 czerwca uczniowie klasy I technikum zakończyli oficjalnie projekt „Kobiety Dolnego Śląska”.
Od 8.00 rano klasa pracowała nad przygotowaniem kubika. Rano przyjechała do nas pani dr Kamila Kamińska wraz z dwoma studentkami – pedagogiki i ASP. Pani Kamila przedstawiła program całego dnia i zaraziła nas entuzjazmem. Młodzież została podzielona na grupy i podejmowała różne działania praktyczne. Chłopcy i dziewczęta malowali wielkie płyty, w klasie wycinano wydruki zdjęć.
Pomalowane płyty trzeba było znieść w pobliże cukierni „Deny” i tam kontynuować prace. Na miejscu, chłopcy musieli stworzyć stabilną konstrukję kubika,a potem ozdobić go wlepami i szblonami, które wcześniej uczniowie zrobili na warsztatach. Tymczasem w sali nr 6 w Zespole Szkół powstawał szkic Marii Cunitz (ur. 29 maja 1610 w Świdnicy), która była śląską astronom, autorką pracy Urania propitia, będącej udoskonaleniem Tablic rudolfińskich Keplera. To właśnie ją młodzież wybrała na bohaterkę projektu. Szkic szykowała nasza starsza koleżanka z ASP. Natomiast na trzech pozostałych ścianach kubiku pojawiły się symbole kobiet i kobiecości, astronomii i… wydruki zdjęć naszych babć i prababć, bo dla nas one są szczególnymi bohaterkami i silnymi osobowościami. Dzięki naszym babciom i prababciom, współczesnym dziewczętom i kobietom żyje się łatwiej i lepiej. Za każdym naszym sukcesem jest ich wielkie poświęcenie. I to był powód, dla którego uczniowie postanowili uwiecznić swoje przodkinie. Większość z nas była usmarowana farbami, ale bardzo przejęta rezultatem pracy. Po uprzątnięciu placu przy cukierni i klasy szkolnej, zrobiliśmy sobie przerwę na mycie, odpoczynek i przebranie. O godzinie 16.00 zebraliśmy się znów, aby wspólnie zjeść pizzę- poczęstunek od p. dr Kamińskiej i przygotować się do wizyty szczególnych gości.
Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się o godzinie 17.00. Naszymi honorowymi gośćmi były Panie: Burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce p. Dorota Konieczna-Enozel, dyrektor Centrum Kultury w Pieszycach –p. Lidia Zakrzewska – Strózik oraz dyrektor Zespołu Szkół w Pieszycach – p. Beata Tomaszczyk. Przyjechali także do nas redaktorzy serwisu doba.pl, którzy udokumentowali wydarzenie. Uczniowie klasy I technikum przecinali wstęgę i wszyscy podziwiali efekt naszej wspólnej pracy.
Dr Kamila Kamińska podkreślała życzliwość i zaangażowanie, z jakim zetknęła się w naszym mieście i szkole, przychylność i otwartość pani dyrektor oraz zaangażowanie młodzieży i nauczyciela koordynującego projekt, współpracę ze studentkami z naszego regionu oraz gościnność właścicieli cukierni „Deny”.
Dziękujemy naszym honorowym gościom za to, że znaleźli czas na spotkanie z nami po godzinach swojej pracy.
Ja, ze swojej strony, dziękuję moim wspaniałym uczniom, że pracowali po lekcjach z takim zaangażowaniem, nauczycielom – szczególnie pani Annie Makowskiej – wychowawczyni klasy I th za wyrozumiałość . Zależało mi na tym, aby młodzież dzięki udziałowi w projekcie miała poczucie sprawstwa w swoim życiu i wdzięczności wobec tych, dzięki którym dziś mogą się uczyć i decydować o swojej przyszłości.

Magdalena Avinash