Konkursy: „Potyczki kulinarne” i „Jadalne obrazy – malowanie na talerzu”

Zgodnie z czteroletnią tradycją dnia 25 maja br. w Zespole Szkół im. Ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach przy dobrej zabawie, zdrowym współzawodnictwie i pysznych potrawach celebrowano coroczne święto sztuki kulinarnej i dobrego smaku.

W ramach IV Festiwalu Promocji Zdrowa odbyły się  2 Konkursy: „Potyczki kulinarne” i „Jadalne obrazy – malowanie na talerzu”. Zgromadziły one wyjątkowo  dużą liczbę uczestników z różnych szkół, co świadczy o rosnącej popularności naszego „międzyszkolnego Master Chefa”. Zacięta rywalizacja i ambicje kulinarne drużyn przełożyły się na wysoki poziom tegorocznych potyczek.

Tematem tegorocznej edycji konkursu „Potyczki kulinarne” było przygotowanie 2 potraw:

  1. „Wiosenne Wariacje” wokół sałatek,
  2. „Wiosenne Wariacje” wokół naleśników.

W konkursie wzięło udział aż 18 dwuosobowych drużyn z 4 szkół Powiatu Dzierżoniowskiego: Szkoła Podstawowa nr 1 w Pieszycach (5 drużyn), Zespół Szkół Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie (3 drużyny), Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi i Oddziałami Gimnazjum w Bielawie (2 drużyny) oraz Zespół Szkół im. Ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach (8 drużyn).  

Młodzi uczestnicy wykazali się prawdziwą znajomością sztuki kulinarnej, dobrym smakiem oraz estetyką w podawaniu i wyeksponowaniu przygotowanych przez siebie potraw. W trwającym godzinę konkursowym gotowaniu i ozdabianiu potraw dało się zaobserwować prawdziwą pasję i doświadczenie kulinarne młodych uczestników. Dokumentacja zdjęciowa jest dowodem na to, że tak profesjonalnie przygotowanych i podanych potraw nie powstydziłyby się najlepsze lokale gastronomiczne naszego terenu. 

Prace drużyn oceniało i próbowało „organoleptycznie” J czteroosobowe jury – wg werdyktu komisji „najlepszymi z najlepszych” okazali się:

I miejsce – Natalia Lara i Maria Maciejewska – Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi i Oddziałami Gimnazjum w Bielawie

II miejsce – Aleksandra Szymczakiewicz i Zuzanna Łyś – Zespół Szkól im. Ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach

III Miejsce – Natalia Kobierska i Natasza Linkert – Zespól Szkól Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie.

W konkursie „Jadalne obrazy – malowanie na talerzu” wzięło udział 14 uczestników z Zespołu Szkól im. Ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach. Zadaniem kulinarnych artystów było „namalowanie na talerzu kompozycji” z warzyw i owoców w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginalnego wzoru (obraz, dzieło plastyczne). Elementem wymaganym był akcent patriotyczno-niepodległościowy.

Najlepszymi z kulinarnych artystów okazali się:

I miejsce – Paulina Gomółka – klasa I Th, Zespół Szkól im. Ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach

II miejsce – Małgorzata Dudek, klasa 2 a, Zespół Szkól im. Ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach

III miejsce – Antonina Kajkowska – klasa 2 b, Zespół Szkól im. Ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach

Wyróżnienie – Paweł Gaj – klasa 2 b, Zespół Szkól im. Ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach.

Osobom nagrodzonym gratulujemy zwycięstwa i nagród, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, gratulując odwagi, kreatywności i pomysłowości. Zapraszamy do wzięcia udziału w II części festiwalu, kiedy to gościem honorowym konkursu będzie KAROL OKRASA.

Do zobaczenia we wrześniu!

Organizatorzy:

Beata Czerniejewska
Małgorzata Dobrowolska
Beata Tomaszczyk
Joanna Witkowska
Bogumiła Taranek
Teresa Rutowicz
Halina Markiewicz
Ewa Krzywda

Gratulujemy!