XXII wymiana młodzieży polsko-niemieckiej

To już XXII wymiana młodzieży polsko-niemieckiej. Pierwszy dzień wymiany spędziliśmy razem, chociaż nasi niemieccy partnerzy przyjechali już w sobotę 21 kwietnia to sobotnie popołudnie i niedzielę spędzili u swoich polskich rodzin. Rano przejechaliśmy do Walimia, gdzie zwidzieliśmy kompleks Rzeczka, jedną z sześciu Sztolni Walimskich i jej mroczną historie. Z Walimia udaliśmy się na Przełęcz Walimską skąd dłuższym „spacerkiem” przeszliśmy na Wielką Sowę, Ognisko, smażona kiełbasa, piękna okolica i pełna integracja, dodatkową atrakcję zapewniła nam przyroda, ostatnie kilkanaście minut w drodze powrotnej do autokaru przeszliśmy w ulewnym deszczu, ale warto było.
Drugi dzień wymiany rozpoczęliśmy od zwiedzania Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego w Krzyżowej, gdzie poznaliśmy dalszą i bliższą historię miejsca, które kojarzone jest przede wszystkim z aktem pojednania polsko-niemieckiego, które miało miejsce 12 listopada 1989 roku. Po prawie dwugodzinnym spacerze z przewodnikiem po kompleksie Krzyżowa, przejechaliśmy do Świdnicy, gdzie cofnęliśmy się do czasów końca wojny trzydziestoletniej czyli roku 1648 w którym to został oddany Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy. Tutaj również mogliśmy poznać i zobaczyć przebogatą historię obiektu, który od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W drodze do Galerii Świdnica, zatrzymaliśmy się przy Katedrze św. Stanisława i św. Wacława, gdzie trafiliśmy na Pana Mariusza Barcickiego przewodnika katedry świdnickiej i miasta Świdnicy, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam dzieje jednego z największych kościołów Dolnego Śląska.
W trzeci dzień wymiany opuściliśmy Pieszyce, a kolejnych kilka dni spędziliśmy w Poznaniu i Toruniu. W drodze do Poznania zrobiliśmy kilkugodzinną przerwę na zwiedzanie Wrocławia.
W czwarty dzień wymiany całe przedpołudnie zwiedzaliśmy najważniejsze historyczne miejsca Poznania, Stary Rynek, kamienice, renesansowy ratusz z legendarnymi koziołkami, Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła. Po obiedzie w programie mieliśmy centrum handlowe ale w zamian pojechaliśmy do Gniezna, gdzie poznaliśmy niezwykle bogatą historię pierwszej stolicy Polski.
Piąty dzień wymiany spędziliśmy w Toruniu, jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast polskich.
W ostatni dzień, pożegnaliśmy naszych niemieckich kolegów i tak dobiegła końca XXII wymiana młodzieży polsko-niemieckiej 🙁

Opiekunowie
Bernadetta Szczypka
Krzysztof Dzwolak