XI wymiana młodzieży polsko-niemieckiej

Od 11 do 19 września 11 uczniów z klasy IIa i IIIb Gimnazjum w Zespole Szkół im. Ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach oraz dwie uczennice z klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieszycach po raz 11 uczestniczyli w wymianie młodzieży polsko-niemieckiej z miastem partnerskim Schortens. Jak co roku organizatorem wyjazdu i jednocześnie opiekunem była Pani Bernadetta Szczypka drugim opiekunem już po raz trzeci był Pan Krzysztof Dzwolak.

Pierwszy dzień wymiany rozpoczęliśmy od akcji-integracji, czyli zabawy w „Jak masz na imię?”. Po integracji zostaliśmy oficjalnie przywitani przez Dyrektora Mariengymnasium w Jever. Z Jever autobusem komunikacji miejskiej udaliśmy się do Schortens gdzie zostaliśmy przyjęci przez przedstawiciela Burmistrza Schortens. Oczywiście nie obyło się bez wpisu do księgi pamiątkowej i drobnego poczęstunku, o dziwo wszystkie butelki były odkręcane i żadnego otwieracza na stole 😉 Po powrocie do szkoły, czekał na nas obiad, a po obiedzie dzikie harce na sali gimnastycznej, czyli akcja-integracja część II.

W  drugi dzień wymiany pogoda niestety nie była dla nas łaskawa. Ulewny deszcz pokrzyżował nasze plany i musieliśmy zrezygnować z kajaków. Za to każdy miał okazję poznać arcyciekawe, tradycyjne gry Wschodniej Fryzji, rzut miotłą i kulą, a to wszystko nad urokliwym jeziorem Sander See.

Trzeci dzień wymiany przywitał nas błękitnym niebem i pięknym słońcem. Szynobusem przejechaliśmy do miasta portowego Wilhelmshaven, po krótkim rozpoznaniu terenu, czyli pasażu Nordsee Passage, spacerkiem udaliśmy się do mariny gdzie znajduje się Muzeum Morskie. Rejs po zatoce portowej, zwiedzanie okrętu podwodnego U10 i niszczyciela Molders. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Katolicki Garnizonowy Kościół Chrystusa Króla.

Czwarty dzień wymiany i wycieczka na Spiekeroog – zieloną wyspę marzeń.

W piąty dzień wymiany zwiedzaliśmy malownicze miasto Groningen w Holandii, w drodze powrotnej odwiedziliśmy Twierdzę Bourtange, po drodze mieliśmy okazję zobaczyć wydokowany statek wycieczkowy Dream World.

Szósty dzień wymiany młodzież spędziła z rodzinami, a wieczorem rodzice dla wszystkich przygotowali pożegnalnego grilla.

Ostatni dzień wymiany rozpoczęliśmy od zwiedzania szkolnej biblioteki, poznaliśmy historię niezwykle bogatego i wiekowego księgozbioru oraz podstawowe techniki introligatorskie. Później w formie projektu, podsumowaliśmy wspólne działania z ostatniego tygodnia. W końcu przyszedł czas pożegnań, którym końca nie było. Z naszymi niemieckimi partnerami spotkamy się już w kwietniu, tym razem w Polsce.