XX wymiana młodzieży polsko-niemieckiej

6.02.2017 Dzień pierwszy, a w zasadzie to trzeci, ponieważ naszych niemieckich partnerów powitaliśmy późnym wieczorem w sobotę 4 lutego. Niedzielę młodzież spędziła u rodzin. Dzisiaj tak naprawdę mieliśmy pierwszy wspólny wyjazd. Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum w Kamionkach, dzięki uprzejmości Pana Józefa Przeorka, mogliśmy obejrzeć bogatą kolekcję przedmiotów z czasów, mniej lub bardziej odległych, a każdy z nich skrywa swoją magiczną, czasami mroczną tajemnicę. Na miejscu zostaliśmy również oficjalnie przywitani przez Panią Burmistrz Dorotę Konieczną Enozel oraz Panią Dyrektor Beatę Tomaszczyk.
Z Kamionek pojechaliśmy do Świdnicy, gdzie poznaliśmy historię Kościoła Pokoju. Po tak obfitym zastrzyku historii, przyszedł czas na posiłek i zakupy w Galerii Świdnickiej. Pierwszy dzień skończyliśmy na lodowisku. Popołudnie młodzież spędzi u rodzin, a wieczorem wszyscy spotykamy się na Schronisku Młodzieżowym, gdzie nocujemy.

Dzień czwarty rozpoczęliśmy od zwiedzania jednej z największych atrakcji Gór Sowich czyli Sztolni Walimskiej tzw. kompleksu „Rzeczka”, jednej z siedmiu kompleksów „Riese” wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Młodzież miała okazję poznać historię i tajemnice tego niezwykłego kompleksu. Kolejny punkt programu to Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie. W podziemnej Trasie Turystycznej Kopalni zlokalizowanej na byłym polu górniczym Piast dawnej kopalni Nowa Ruda przewodnik zaprezentował nam sposoby zabezpieczania chodników i objaśnił stosowane niegdyś metody pracy górników. Zobaczyliśmy dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki, służące niegdyś do przewożenia ludzi i transportu węgla. Skomplikowanym labiryntem chodników doszliśmy do szybu, którym przed laty górnicy byli zwożeni do pracy na kolejnych, głębszych poziomach kopalni. Jednak największą ciekawostką i wielką atrakcją kopalni był duch – skarbnik, strzegący tajemnic kopalni. Do dziś mieszka on w sztolni i skutecznie straszy przybyłych turystów.
Kolejne popołudnie młodzież spędziła z rodzinami, a wieczorem wszyscy wróciliśmy na nocleg do schroniska.
Jutro kierunek Kraków

Dzień piąty składał się w zasadzie z jednego punktu programu – Wieliczka!!! O 11:00 wyjechaliśmy z Pieszyc, na miejsce dotarliśmy około godz. 16:00, a o 16:30 rozpoczęliśmy wyprawę w głąb Kopalni Soli „Wieliczka”. Ponad dwugodzinne zwiedzanie zakończyliśmy obiadem w Komorze Warszawa. Wszystko nam się podobało  Z Wieliczki pojechaliśmy do Hostelu Atlantis w Krakowie, gdzie spędzimy kolejne dwie noce, cdn…

Dzień szósty i magiczny Kraków. Z przesympatycznym przewodnikiem Tomkiem spotkaliśmy się rano przy Smoku Wawelskim i już na wstępie okazało się że Pan Tomasz to kopalnia wiedzy historycznej i nie tylko. Później było już tylko lepiej, poznaliśmy historię Zamku Królewskiego, Kościoła Mariackiego, Sukiennic, Okna Papieskiego czy Krakowskiego Rynku, naszą podróż w czasie zakończyliśmy odkrywając niezwykłe podziemia Rynku. Oczywiście nie obyło się bez dwugodzinnego spaceru po Galerii Krakowskiej, który dla żeńskiej części wymiany okazał się czasem zdecydowanie niewystarczającym, żeby poczuć magię Krakowa  Dzisiaj ostatni nocleg w Hostelu Atlantis, jutro druga część zwiedzania Krakowa, tym razem części żydowskiej i powrót do Pieszyce

Dzień siódmy. Ostatni dzień w Krakowie spędziliśmy w dzielnicy żydowskiej. Przesympatyczny przewodnik Mateusz, który w wieku 13 lat odkrył w swoich żyłach żydowską krew z pasją opowiadał nam o losach krakowskich żydów. Naszą przygodę z historią rozpoczęliśmy od poznania obyczajów, zwyczajów przedwojennej społeczności żydowskiej. Synagogi, szkoły, sklepy, całe dzielnice i niezwykły wpływ kultury żydowskiej na losy tego magicznego miasta zmienił 1 września 1939. Koszmar prawie 80 tys. społeczności żydowskiej mogliśmy zobaczyć na wystawie „Kraków – czas okupacji 1939–1945”, który mieści się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Jeśli ktoś chciałby poczuć klimat tamtych czasów, polecamy film Lista Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga. Po kilku godzinach intensywnego zwiedzania przyszedł czas na powrót do Pieszyc. Ostatni nocleg w Polsce młodzież z Niemiec spędzi u polskich rodzin, jutro odwieziemy naszych niemieckich partnerów do Görlitz, skąd pociągiem wrócą do swoich domów.

Dzień ósmy, to niestety ostatni dzień wymiany. Przed wyjazdem z Görlitz naszych niemieckich partnerów, mieliśmy czas żeby zwiedzić to niesamowite miasto. Można by rzec, że to niedoceniana architektoniczna perła wschodnich Niemiec. Średniowieczne kamienice w nietkniętym stanie, mury obronne, baszty, urokliwy zegar na ratuszu, a to wszystko podane w pięknej oprawie, dzięki ogromnej wiedzy naszego przewodnika. W końcu przyszedł czas pożegnania, ciężko było się rozstać, niestety takie są koleje rzeczy.
Ale są pozytywy, następna wymiana już we wrześniu