X wymiana młodzieży 16-24.10.2016

Od 16 do 24 października 18 uczniów z klasy 1a, 2b, 3b i 3c Gimnazjum w Zespole Szkół w Pieszycach pod opieką Pani Bernadetty Szczypki i Pana Krzysztofa Dzwolaka  już po raz dziesiąty uczestniczyło w międzynarodowej wymianie młodzieży z partnerskim miastem Schortens. Późnym wieczorem 16 października młodzież została przywitana przez partnerskie rodziny z Niemiec i jak zwykle każdy z uczestników czuł dreszczyk emocji przed nieznanym. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od akcji integracji, poznawania imion wszystkich uczestników wymiany. Później wizyta u Burmistrza Schortens. Dzień zakończyły wspólne zabawy integracyjne w Centrum Młodzieżowym. Reszte dnia, jak zresztą każdego innego młodzież spędziła ze swoimi niemieckimi partnerami. Dzień drugi to wyprawa na wyspę Wangerooge, wchodzącą w skład Wysp Wschodniofryzyjskich. W trzecim dniu wymiany było naukowo, rano przejazd do Bremy i wizyta w centrum naukowym Uniwersum, później zwiedzanie starego miasta. Nie mogło się obyć bez zakupów w popularnym Primarku. Czwartego dnia wróciliśmy na łono matki natury, zero telefonów, tabletów, internetów, tylko my, dwa szalone psy, kozy i oczywiście torf!!!!! Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w gospodarstwie rolnym, którego właściciel oprowadził nas po swoich włościach i opowiedział o uprawie torfowisk. Później cofnęliśmy się w czasie odwiedzając muzeum torfu w miejscowości Moordorf gdzie poznaliśmy historię wsi Moor w której wiernie odtworzono lepianki i chaty od XVIII do XX wieku. Dzień zakończyły warsztaty rzemieślnicze dzięki którym poznaliśmy tajniki wyplatania mat czy budowania ściany z gliny. Piąty dzień wymiany, kierunek Holandia, a dokładnie miejscowość Groningen. Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania starego miasta, malownicze kamienice, urokliwe kanały i… rowery, dosłownie wszędzie. Po zwiedzaniu, czas na zakupy, na szczęście do Primarku było blisko, więc spokojnie można było wydać swoje ostatnie euro na rzeczy niezbędne. Później, zaczęło padać, dziwne zjawisko jak na Holandię ale nam się przytrafiło, akurat wtedy kiedy przyjechaliśmy do twierdzy Bourtange. To niewielkie miasteczko-twierdza w prowincji Groningen we wschodniej Holandii. Jej budowa na planie gwiazdy, zapoczątkowana w 1580 r., trwała ponad 150 lat. Przetrwała do dziś w niemal nienaruszonym od 1742 r. stanie. Historię miasta i twierdzy opowiedział niezwykle sympatyczny znajomy jednego z niemieckich nauczycieli. Ostatni wspólny dzień spędziliśmy na projekcie podsumowującym wymianę. Uczestnicy zostali podzieleni na trzyosobowe zespoły, które miały przygotować plakat z każdego wybranego dnia wymiany. Najwięcej czasu spędziliśmy w oczekiwaniu na zdjęcia, kiedy w końcu do nas dotarły efekty prac okazały się powalające
Niedzielę młodzież spędzi z rodzinami, a w poniedziałek rano wracamy do Polski 🙂

Krzysztof DzwolakX wymiana młodzieży 16-24.10.2016